THE_ADDMAN
Master Don Juan
wow :|
buy stuff in bulk also;
dont be afraid to buy a more expensive (but larger) amount of food
it tends to be less per unit if you buy more units
(IE pound of sugar might be a dollar, 5 pounds of sugar might be 3.99. obviously cheaper per pound in the second example)
might spend more money for that moment, but the food will last much longer
make sure this is stuff that doesnt go bad though
buy stuff in bulk also;
dont be afraid to buy a more expensive (but larger) amount of food
it tends to be less per unit if you buy more units
(IE pound of sugar might be a dollar, 5 pounds of sugar might be 3.99. obviously cheaper per pound in the second example)
might spend more money for that moment, but the food will last much longer
make sure this is stuff that doesnt go bad though