Transform Your Dating Life in Minutes

If you're looking for a proven system to attract women and achieve dating success, you're in the right place.

Our step-by-step guide is the perfect starting point for any man looking to improve his dating life.

With our expert advice and strategies, you'll be able to overcome common obstacles, build confidence, and start attracting the women you desire.

Thanks for joining us, and I wish you all the best on your path to success!

Protein Supplement

Mex

Don Juan
Joined
Nov 5, 2007
Messages
184
Reaction score
3
I have been using Whey powder by Body Fortress. It is the cheapest I have found, and the taste is decent. However, I know the quality is not as good as others. Seeing as the wehy accounts for around 40% of my protein intake, it might be worth it to cough up a few more bucks for better stuff. Right now a 2 lb jar cost around $15 at Walmart. I can not see spending say $40 on the same size, regardless of quality, but maybe $25 or even $30 if it is sufficiently superior.

So if you can post what you use, where you buy it, and how much it cost. If you want, maybe a brief cost-benefit analysis compared to others you have tried would be helpful to me as well as other noobs. I am sure there are as many opinions as there are brands, but I am mostly interested in quality and cost. Taste and how well it dissolves is secondary. Thanks.
 

blinkwatt101

Senior Don Juan
Joined
Aug 26, 2009
Messages
268
Reaction score
2
http://www.sportprotein.com/

Taste weird and funny but it's the best stuff I've ever seen and used. No cruddy ingredients. No b.s.,just egg whites. You must like egg whites prior to using this stuff.

I add 1-2 egg whites worth with my peanut butter sandwich for breakfast then I add another 1-2 egg whites worth with my eggs after my workout if my protein intake is low for the day.

If I'm heading out after the gym and don't have time to stop by home or cook for myself I use(and an apple or banana)....

http://www.vitaminshoppe.com/store/en/browse/sku_detail.jsp?id=ZF-1129

My 24 Hour sells them $4.50/bottle. I only use them 1-2 times a week. No b.s. ingredients and it taste great.
 
Top